Cumartesi, Ocak 24, 2009

Geç Gelenlere Dair...Küçük bir cafede. Parmak uçlarımda alfabe. Bir şarkı çalmaya başlıyor. Taammüden gözümü yaşartan bu sözlere hiç bu kadar aniden yakalanmamıştım. Her gören göğsüme taksam seni der. Ne derin bir sızıdır. Hayatı ağır aksak ama yine de adımlarken duyduğun ağrının tanımıdır. Bir şarkıyı dinlerken misal, batıl itikatlerinizden, takıntılarınızdan, sosyal hayatın gereklerinden, ilimden, bilimden ve dostlarınızdan kurtulur musunuz? Dolayısıyla da hayatınızda, "yürekten istersen, verir." , "ben sevdim de n'ooldu?", "bana çıkmaz..", "kara basma iz olur.", "bir tek seni sevdim!", "soğuk içiniz." ve benzeri ehil cümlelerin azaldığını görür, huzur bulur musunuz? Artık nedenini niyesini sorgulamaz, olmuşla pişmişle hesaplaşmaz mısınız? Kimi ateş gibi yaktın beni der. Bazen kelimeler ses vermez. Kağıda yazarsın kalemle, yazgının kirpiklerini ayırırsın. Dünyayı ikiye bölersin. Sonra kavga edersin kuzey ve güney için. Karalar ve denizler için. Yeryüzü ve gökyüzü için. Büyük ayı ve küçük ayı olmak için. Kimi billur bakışından söz eder. Oysa en vefalı mütemmim cüzümüzdür gölgeler. Ayak altında ezilmeye razı gelir, ses etmezler. Kimbilir hangi gönüldür durağın. Gönül dediğin nedir ki, kapısından girdiğimizde başımız tavana çarpacakmış, her bir penceresine ancak bir gözümüz sığarmış gibi görünen minik minik evlerden oluşan minyatür bir ülkedir. Herkes biletli ziyaretçisiyken, sen taşınmaz yük sahibisindir, o ülkede. Yalnız evler gibi beklersin, haylaz çoçuklar kırsın diye camlarını. O zaman ruzgâr dolaşır sofalarında, odalarında da dindirir belki yalnızlığını.

Günah, kalbin pas tutmasıdır.Böyle işte...
.

Beste: Amir Ateş, Güfte: Melek Hiç, Muhayyerkürdi
•• ® Yeniköy 2008.

14 yorum :

NN dedi ki...

Çok güzel Ranini; Yüreğine Sağlık.

"dünyanın en ağrı işçisi benim 24 saat seni düşünüyorum" der şair.

bu yük düşman başına olmasın. ben çekerim, çeken bilir.

hakan dedi ki...

kim yaktıysa seni böyle, allah onu bildiği gibi yapsın. çok kıskandım!!

ranini dedi ki...

güzel bir göz/ beni attı/ bu derin sevdaya/ benziyor şimdi benim ömrüm/uzun ruyaya

bakınız, bu da nihavent makamında bir osman nihat akın bestesi...


rakı içmek lazım. hava ılık olmalı ve içip içip susmalı...

NN dedi ki...

@ranini
geceden önce bir sigara yakarsan (ki yakarsan ama yakmıyorsan yakma sakın !) bir nefes gönder bana.
ne şarap ne rakı yok evde bir şey. sigarayı da bıraktım bir tek bırakamadığım o kaldı...

Hadsizin Başkanı dedi ki...

Yaaaa, Oh mon dieu falan yani yaaaa!!! Annemle babama çocuklarımı satamadığım (paççozlar bu gece geziyorlar lan ben gencim sizin işiniz ne oturun lan evde çocuklarıma bakın, alın size işte torun!) için bu akşam dışarı çıkamıyorum yaaaa! Ayyyy acil bir besleme bulmam şart beea aksi takdirde küflenceeem :P Acaba, aşk-ı "memenu"daki denise gelir mi bize? :))

NN dedi ki...

@Başkan
ben size çocuk bakmaya gelirim,ama ücrete tabiyim :P. yavrum dünyanın en zengin kadınısın. bir de uzun dillisin pes yani. aslında haklısın da; of ne bilim. ben her gece evdeyim bebeğim esas benim ne olcak halim. bebem de yok ühü ühü ühü :))))).

Hadsizin Başkanı dedi ki...

@mavi nefes,

Kıııız, nerden çıktı bu zeeeenginlik mevzuları, yedirtirim heee sana bu lafları :P Ucuz olmayalım, banal olmayalım edebimizle şurda iki lakırdı yapalım beeea bak ben ne kadar eleganım hiç alaylı malaylı konuşuyoooo muyum kızıııım? :PPP var ya kendim yazdım kendim güldüm yine heee...

@Smoking Kills,

Şişşşşt, bak insan bir blogumu ziyaret eder beeea :) o kadar da sana yorum yazdım heeee!Şaşırdım :P Hemen benim blogu "kadın blogu" dşye kestirip attın! 'Ayrıcana' şaşırmakla kalmadım üzüldüm...

Not: Güzel Türkçe'min mutlak ışıltısından dolayı lütfen gözleriniz kıpraşıp da yanlış yunluş işler yapmayınız, "bilgisaray"larınızın ayaaaarlarıyla oynamayınız beeea! :)

sinagrit dedi ki...

Gönül nedir bilene gönül veresim gelir.
Gönülden bilmeyene hissiz diyesim gelir.
İşte böyle demiş Melahat Gülses
Sadettin Kaynakta nihavent bestelemiş.

ranini dedi ki...

@sinagrit

o zaman deniz seki sizin için söylüyor:

anlayamadım ben, dayanamadım ben
şu 3 günlük ömrüne beni sığdıramadın

:)

sinagrit dedi ki...

Bende Deniz hanımı anlıyamadım Ranini.
Rüzgar kırdı dalımı, ellerin günahı ne.
Erken ağardı saçlar,yılların günahı ne.
Zeki Müreni anlıyorum ama.
Gözlerinin içine başka hayal girmesin.
Bana ait çizgiler dikkat et silinmesin.
Son post beni melankolik yaptı.

NN dedi ki...

@Başkanım
ordaki sen zengin kadınsın lafı maneviyat bakımından. hem bana göre gene çok varlıklısın o da ayrı bir konu :D (benim hiç kocam bebeğim olmadı ühü ühü ühü :(((( )

@smoking
sen o bloğu neden yaptın anlamadım. bende kaç kere baktım hiçbir şey yok. "denişik bir olay"

neyse yeni blok kurarkene fark ettim. ulan bazı sayın insanlar kullanmadıkları adresleri tapulamışlar. tükürürüm ben böle işe. hee Smoking sen üstüne alınma. alacağım adresleri merak eden varsa benim bloğa gelsin :PPP.

@Ranini

bebeğim ben sana Aslı Güngör hanfendiden bir pop eser armağan edeceğim.

"son öpücük" kral teve felan denk gelirsin Kraliçem.
xxx

Smoking kills dedi ki...

@mavi nefes

aslında ranini'ye yorum bırakırken isimsiz kalmamak için blog açtım dersem daha doğru bir açıklama yapmış olurum.

Anonymous dedi ki...

ranini beğendin mi can tanrıyar ın şovunu?

ranini dedi ki...

izleyemedim..