Cumartesi, Ekim 04, 2008

Hatırlamalı: Behiye Aksoy


Behiye Tetiker. 19 eylül 1933 yılında Çamlıca'da doğdu. 1951 yılında Ankara Radyosu'nda görev yaparken bestekar avukat Halil Aksoy ile evlendi. Ertesi yıl tek oğlu Ahmet Kazım doğdu. Ankara Göl Gazinosu'nda çalışırken Fahrettin Arslan tarafından İstanbul'a getirilip, Cumhuriyet Gazinosu'nda assolist olarak sahneye çıktı. O zamana kadar Zeki Müren'i çalıştıran gazinonun ilk kadın assolistidir. En parlak yılları bu zamanlardır.

1961 yılında Halil Aksoy'dan resmen ayrılır ama "Aksoy" soyadını bütün sahne kariyeri boyunca taşımaya devam edecektir. 1973 yılında uzun zamandır birlikte yaşadığı Fahrettin Arslan'la bir kavga sonucunda ayrılır ve beklenmedik bir sürpriz yaparak Berker İnanoğlu ile evlenir. 17 gün süren bu evlilik sonrasında Fahrettin Bey'e geri döner. Evlenirler. 1978 yazına kadar Fahrettin Arslan'la birlikte yaşarlar. Aynı sene Caddebostan Maksim'de assolist olarak son kez sahne alan sanatçı, Fahrettin Arslan'dan da, sahnelerden de ayrılır.

Halen kışları Ayazpaşa'da, yaz aylarında Side'de yaşamaktadır.

Bir rivayete göre, ne zaman araları limoni olsa sahnede "Kapın Her Çalındıkça" isimli şarkıyı söylermiş, bankoda dikilip kendisini dinleyen Fahrettin Bey'e hitaben..

Hiç yorum yok :